[ad_1]

با انتشار بیانیه مشترک سه‌جانبه عادی‌سازی روابط میان امارات و اسراییل در حضور “دونالد ترامپ” در ۲۳ مرداد ماه گذشته در واشنگتن، عطش سران سعودی نیز برای برقراری رابطه علنی با رژیم صهیونیستی دوچندان شده است.

منابع خبری غربی دیشب (یکشنبه شب) اعلام کردند که هواپیمای حامل تیم نمایندگان اسرائیل و آمریکا در سفر امروز خود به مقصد امارات برای اولین بار از حریم هوایی عربستان عبور خواهند کرد.

براساس گزارش های منتشر شده، خط هوایی «ای آی» (El Al) اسرائیل قرار است تا ساعاتی دیگر “رابرت اوبراین” مشاور امنیت ملی آمریکا و کوشنر داماد و مشاور ترامپ رییس جمهوری آمریکا و نمایندگان «بنیامین نتانیاهو» نخست وزیر رژیم صهیونیستی را به مقصد ابوظبی جابه جا کند.

نتانیاهو دیروز در کنفرانس خبری مشترک با اوبراین و کوشنر گفته بود که دوشنبه (امروز) اولین پرواز تجاری از اسرائیل به امارات به همراه یک هیأت بلندپایه انجام خواهد شد و در آینده باید شاهد تبادلات تجاری و گردشگری گسترده با امارات باشیم.

نخست‌وزیر رژیم صهیونیستی همچنین گفته بود که امارات تحریم کالاهای اسرائیلی را لغو کرده و این موجب می‌شود تا تبادلات تجاری و فرهنگی و سرمایه‌گذاری‌ها میان طرفین باز شود و به قول نتانیاهو نتایج «رویایی» در بر داشته باشد!.

او همچنین بدون اشاره به نام کشوری مدعی شد که تل آویو گفت ‌وگوهای مخفی با دیگر کشورهای عربی برای عادی‌سازی روابط انجام داده است.

قرار است امروز پس از سفر دو هیات آمریکایی و رژیم صهیونیستی به امارات و دیدار با مقامات ابوظبی، هیات آمریکایی به ریاض سفر و با «محمد بن سلمان» ولیعهد سعودی درباره عادی‌سازی روابط میان ریاض با تل آویو دیدار و گفت وگو کند، دیداری که هنوز مشخص نیست هیات صهیونیستی نیز در آن حضور خواهد داشت یا نه؟.

رسانه‌های آمریکایی درباره سفر هیات آمریکایی به ریاض گزارش داده‌اند که هدف اول کوشنر و هیات همراه وی، قانع کردن سران کشورهای عربی به شرکت در مراسمی است که کاخ سفید قرار است در ماه اکتبر آینده به مناسبت آنچه تکمیل روند عادی‌سازی روابط بین امارات با اسرائیل است، برگزار کند.

روزنامه صهیونیستی «یدیعوت آحرونوت» نیز در این باره نوشت که کوشنر تلاش می‌کند تا بن سلمان را برای شرکت در مراسم امضای توافق عادی‌سازی روابط امارات و اسرائیل در واشنگتن قانع کند.

این روزنامه صهیونیستی با اشاره به این‌که “در داخل خاندان حاکم سعودی درباره عادی‌سازی روابط با اسرائیل اختلاف وجود دارد”، افزود، «ملک سلمان» شاه سعودی مخالف عادی‌سازی روابط با اسرائیل است، اما ولیعهدش بی‌میل نیست، اما تاکنون در این خصوص تصمیم نگرفته است.

در همین حال شبکه آمریکایی «سی ان ان» هم به نقل از دیپلمات‌ها و اعضای کنگره اعلام کرد که داماد ترامپ درصدد وادار کردن سران کشورهای عرب از جمله مصر، اردن، بحرین و عمان به شرکت در مراسم امضای توافق عادی‌سازی روابط امارات و اسرائیل در واشنگتن است و این موضوع محور سفر او به منطقه است.

برنامه برقراری رابطه علنی میان کشورهای عربی با رژیم صهیونیستی از زمان روی کار آمدن ترامپ رییس جمهوری آمریکا در سال ۲۰۱۶، از سوی وی رغم خورده و وی عملا دلالی این رابطه را به عهده گرفته و این پرونده را در اختیار کوشنر دامادش قرار داده است.

در حال حاضر کشورهای عربستان، بحرین، عمان و سودان برای برقراری رابطه با رژیم صهیونیستی خیز برداشته‌اند و از قرار معلوم سودان یا بحرین پس از امارات کشور بعدی خواهند بود که با رژیم صهیونیستی رابطه خود را عادی خواهند کرد، موضوعی که از سوی وزیر اطلاعات رژیم صهیونیستی نیز تایید شده است، اما هم برای نتانیاهو و هم برای  ترامپ و هم بن سلمان برقراری رابطه میان ریاض و تل آویو از اهمیت خاصی برخوردار است، چرا که ریاض نقش فرماندهی در میان چند کشور عربی را ایفا می‌کند و برقراری رابطه میان تل آویو – ریاض یعنی برقراری رابطه میان تل آویو و چند کشور عربی.

کارشناسان مسایل منطقه معتقدند، هدف ترامپ از برقراری رابطه علنی میان ریاض – تل آویو استفاده از این برگ برای پیروزی در انتخابات آینده آمریکا، هدف بن سلمان پیدا کردن راهی برای خروج از باتلاق جنگ یمن و هدف نتانیاهو نیز از این اقدام غلبه بر مشکلات عدیده اقتصادی با صادرات از سرزمین‌های اشغالی به کشورهای عربی می‌باشد.

[ad_2]

Source link

Leave a comment

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.