[ad_1]

اولین برداشت مکانیزه برنج در ۱.۵ هکتار از اراضی شالیزاری یکی از کشاورزان در روستای پس ویشه شهرستان رشت آغاز شده است.

رئیس سازمان جهادکشاورزی گیلان روز یکشنبه با بیان این مطلب به خبرنگار ایرنا گفت:  سال زراعی گذشته  برداشت ۱۶۱ هزار هکتار از اراضی برنج با ماشین مخصوص برداشت برنج “کمباین” انجام شده که پیش بینی می شود این میزان در سال زراعی جاری به بیش از ۱۷۰ هزار هکتار برسد ضمن اینکه امسال حدود ۱۶۲  هزار هکتار از اراضی شالیزاری استان به صورت مکانیزه کشت شده است.

علی درجانی افزود: راحتی انجام کار، سرعت عملیات برداشت، کاهش هزینه تولید و جلوگیری از ضایعات ناشی از طولانی بودن زمان برداشت در شرایط سنتی از فواید بهره گیری از شیوه مکانیزه در برداشت برنج است به طور کلی کشت و برداشت مکانیزه برنج به دلیل کاهش هزینه تولید برای کشاورز مقرون به صرفه است.

وی اظهار داشت: در سال زراعی جاری بیش از یک هزار و ۶۰۰ تن بذر از پیمانکاران طرف قرارداد تولید بذر گواهی شده برنج خریداری و یک هزار و ۴۵۰ تن بذر گواهی شده توزیع شد که با این کار ۳۰ هزار هکتار از اراضی شالیزاری گیلان با بذور گواهی شده، کشت شده است.

رئیس سازمان جهادکشاورزی استان گیلان خاطر نشان کرد: در سال زراعی جاری حدود ۲۴ هزار و ۸۰۰ هکتار از اراضی شالیزاری استان گیلان به کشت ارقام اصلاح شده و پرمحصول شامل گیلانه، آنام، خزر و بقیه اراضی شالیزاری به ارقام محلی هاشمی و علی کاظمی اختصاص داده شده است.

در این مراسم ارسلان زارع استاندار گیلان و جمعی از مدیران استان حضور داشتند.

گیلان بزرگترین تولیدکننده ارقام بومی و باکیفیت برنج در کشور است که با ۲۳۸ هزار هکتار اراضی شالیزاری، رتبه اول کشور را از لحاظ سطح زیرکشت و همچنین رتبه دوم تولید برنج را به خود اختصاص داده است. ارقام هاشمی، علی کاظمی، صدری، حسنی و دیلمانی جزو رقم‌های کیفی و ارقام گوهر و سپیدرود جزو رقم‌های پرمحصول است که در شالیزارهای گیلان کشت می‌شود. بیشترین رقم‌های کشت شده برنج در این استان، رقم‌های کیفی هاشمی و علی کاظمی است که افزون بر ۸۵ درصد محصول برنج گیلان را شامل می‌شود. بیشترین اراضی شالیکاری استان نیز در شهرستان‌های رشت و صومعه سراست.

[ad_2]

Source link

Leave a comment

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *