[ad_1]

به گزارش دبیرخانه شورای عالی امنیت ملی،  دریابان «علی شمخانی» بعداز ظهر روز یکشنبه در دیدار «محمد حنیف اتمر» سرپرست وزارت خارجه افغانستان با تاکید بر ضرورت نهایی‌سازی و امضای هر چه سریعتر سند جامع همکاری ایران و افغانستان تصریح کرد؛ امضای این سند راهبردی، ضمن ایجاد جهش و تحولی اساسی در روابط دو کشور و فعال‌سازی کلیه ظرفیت‌های قابل تبادل، استحکام مناسبات تاریخی دو کشور را بدنبال خواهد داشت.

شمخانی با ابراز خشنودی از توافق میان آقایان غنی و عبدالله و افزایش ثبات در ساختار سیاسی افغانستان اظهار امیدواری کرد در سایه این توافق، رشد و توسعه همه جانبه در این کشور افزایش یافته و آلام و سختی‌های مردم برطرف شود.

دبیر شورای عالی امنیت ملی با اشاره به بیش از چهل سال حمایت‌های همه جانبه و منحصر بفرد جمهوری اسلامی ایران از مردم افغانستان بویژه پذیرش بیش از سه میلیون مهاجر و ارائه انواع تسهیلات در حوزه‌های خدماتی، رفاهی، بهداشتی و آموزشی به آنان بر استمرار همراهی دولت و ملت ایران با برادران و خواهران افغانستانی خود تاکید کرد.

دریابان شمخانی با تبیین سیاست‌های تشنج‌آفرین و ناامن‌ساز آمریکا در منطقه گفت: پس از شکست‌های فضاحت‌بار آمریکا در سوریه و عراق که با فروپاشی داعش رقم خورد، دشمنان ملت‌های مسلمان با طراحی جدید، روابط حسنه ایران و افغانستان راه هدف گرفته اند تا مانع از تداوم همبستگی و مودت میان دو ملت شوند.

شمخانی با اظهار تاسف از جان‌باختن گروهی از اتباع افغانی که غیرقانونی وارد ایران شدند، خاطرنشان ساخت: در حالی که نیروهای انتظامی ایران هیچ گونه نقشی در شکل گیری این رخدادها نداشته اند، فضای خبری سنگین و غیر مستند ایجاد شده از سوی برخی مسئولین و رسانه های افغانستان مایه تعجب و تاسف است

وی افزود: مستندات غیرقابل تردیدی در رد ادعاهای مطرح شده بر علیه ایران وجود دارد که در صورت اراده طرف افغانستانی می‌تواند فارغ از فضاسازی‌های غیر سازنده مورد بررسی قرار بگیرد.

محمد حنیف اتمر سرپرست وزارت خارجه افغانستان نیز در این دیدار با قدردانی از همراهی و حمایت های مستمر، موثر و همه جانبه جمهوری اسلامی از دولت و ملت افغانستان در طول سال های متمادی، بر  اراده دولت و ملت افغانستان برایرگسترش روابط فی مابین تاکید کرد.

وی استمرار روابط گرم و دوستانه میان دو کشور را از اولویت‌های اصلی دولت افغانستان برشمرد و افزود: به هیچ طرف ثالثی اجازه مخدوش کردن روابط دو کشور را نخواهیم داد.

سرپرست وزارت خارجه افغانستان با اظهار تاسف از برخی اقدامات غیرقابل قبول از سوی بدخواهان دو کشور که با سوء استفاده از جریحه دار شدن احساسات پاک مردم افغانستان در وقایعی که منجر به جانباختن گروهی از اتباع این کشور شد خاطر نشان کرد: بر حل موصوعات فی مابین دو کشور از طریق گفت وگو و مدارا تاکید می‌کنیم و هرگونه اظهار و اقدام سوء علیه جمهوری اسلامی ایران را محکوم می نماییم.

اتمر ضمن ضمن تایید اظهارات دبیر شورای عالی امنیت ملی کشورمان پیرامون اهمیت و نقش مهم امضاء سند جامع همکاری‌های ایران و افغانستان اظهار امیداوری کرد که با تلاش مضاعف دو کشور سند ظرف سه ماه آینده نهایی شده  و به امضای روسای جمهور دو کشور برسد.

[ad_2]

Source link

Leave a comment

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *