[ad_1]

به گزارش روز چهارشنبه ایرنا به نقل از روابط عمومی دادگستری یزد ، غلامعلی دهشیری افزود: پزشکی قانونی از معدود سازمان هایی است که از ظرفیت هیأت علمی بهره می‌برد و با استفاده از نیروهای متخصص و متعهد و تجهیزات و علم نوین در راستای کشف حقیقت به استقرار و استمرار عدالت در جامعه کمک می‌کند.

وی تصریح کرد: نظریات کارشناسی توأم با سرعت، دقت و صحت سازمان پزشکی قانونی در پرونده های مختلف و گسترده دادگستری می تواند در کاهش اطاله دادرسی و اتقان آراء نقش اساسی داشته باشد.

این مسوول با بیان اینکه تشخیص حق کار بسیار مهم و حساسی است که با تخصص و مهارت و تعهد پزشکان در پزشکی قانونی صورت می گیرد، اظهار داشت: معاینات بالینی عمومی و تخصصی، کالبد گشایی، تشخیص هویت و DNA و بسیاری از مسائل پیچیده که در تشخیص حق بسیار مهم و در صدور رأی عادلانه و عالمانه، راهگشاست، بر عهده پزشکی قانونی است.

دهشیری بر اهمیت نظرات کارشناسی از سوی پزشکی قانونی تأکید کرد و بیان داشت: تشخیص دقیق لحظه تقدم و تاخر فوت برای افراد به واسطه اثرات مترتب بر استحقاق ارث از مسائل پیچیده ای است که توسط پزشکان این مرکز به آن رسیدگی می شود و اثبات نسب و سایر آزمایش های تخصصی از اهمیت و حساسیت کار این سازمان حکایت دارد.

وی ابراز داشت: بخشی از علت اطاله دادرسی مربوط به موضوع تأخیر در ارائه نظرات کارشناسی به ویژه در حوزه پرونده های قصور پزشکی است که در این موضوع می توان استفاده از ظرفیت و قابلیت پزشکی قانونی را به جای سازمان نظام پزشکی مورد بررسی و مطالعه قرار گیرد. 

دهشیری با اشاره به راه اندازی واحد پزشکی قانونی در شهرستان خاتم و تقدیر از همکاری های صورت گرفته، این اقدام را راهگشا برای راحتی و کرامت مردم منطقه دانست و گفت: توجه به خواسته مردم و راه اندازی دفتر پزشکی قانونی در شهرستان خاتم که از مطالبات مردم در سفر ریاست قوه قضاییه بود، رضایت مردم این شهرستان را به همراه خواهد داشت چراکه هم کار سریعتر پیش می رود و هم دیگر نیازی به مسافرت و مراجعه مردم به شهرستان های همجوار وجود ندارد.

***

دادستان عمومی و انقلاب یزد گفت: طبق قانون دهیاران وشوراها وظیفه حراست از ارضای ملی، تاسیسات عمومی، حفظ منابع عمومی روستا و همکاری با دستگاه ها در اجرای قانون را برعهده دارند.

محمد رضا حدادزاده در نشست شورای حفظ حقوق بیت المال که به همراه بازدید میدانی از تجاوز و تصرف به حریم و بستر رودخانه در روستای منشاد برگزار شد، با اشاره به نقش دهیاران و شوراها در مراقبت از ارضای ملی و مستثنیات اظهار داشت: این موضوع در ماده ۶۸ و ۶۹ قانون بر عهده دهیاران و شوراها قرار داده شده است.

پوی تصریح کرد: مشکل اساسی در بحث ساخت و ساز غیرمجاز در کوه و اقدام به کوه خواری حوزه مستثنیات است که مقرر شد نقشه مستثنیات در هر منطقه توسط اداره کل منابع طبیعی  در اختیار فرماندار و بخشدار آن منطقه قرار گیرد.

وی  عدم ارائه خدمات به ساخت و ساز های غیر مجاز و خارج طرح هادی در روستا ها تفت و مهریز را از مصوبات جلسه گذشته این شورا دانست و گفت: این مصوبه جهت اجرا به فرمانداری های ابلاغ شده است.

دادستان عمومی و انقلاب مرکز استان تصریح کرد: تصرفات و ساخت سازهای جدید باید به صورت جد در اولویت دستگاه های متولی قرار گیرد .

***

رئیس کل دادگستری استان یزد گفت: یکی از مصادیق احیای حقوق عامه، ممنوعیت دخل و تصرف در بستر و حریم رودخانه و ایجاد مستحدثات در حریم رودخانه ها است.

غلامعلی دهشیری با بیان اینکه آزاد سازی حریم و بستر رودخانه از موضوعات مغفول در طول این سال‌ها بوده افزود: به نظر می‌رسد قوانین در این حوزه در خصوص تعیین بستر و حریم رودخانه ها در کشور کامل اجرا نشده که بی توجهی عوامل مسئول، کمبود اعتبارات و و مسیر بلند رودخانه ها بخشی از عوامل موثر در این حوزه بوده است.

وی با اشاره به مصوبه جلسه پیشین این شورا اظهار داشت: علیرغم تمام فشارها بخشی از مسیر رودخانه در روستای ده بالا با حضور شرکت آب منطقه ای و دادستانی استان آزادسازی شد که جنبه مثبت روانی بسیاری را به همراه داشت.

دهشیری با بیان اینکه متاسفانه بازدید میدانی در منطقه منشاد نشان می دهد که تجاوزات بسیاری به حریم و بستر رودخانه ها صورت گرفته است تصریح کرد:  شانیت، عظمت و اقتدار شرکت آب منطقه ای در اجرای صحیح مُرِّ قانون است .

وی به ظرافت‌های اجرای حکم اشاره کرد و گفت: انجام حکم قلع و قم و رفع تصرفات و تجاوزات به حریم رودخانه ها تبعات بسیاری را به همراه دارد که باید جهت کاهش حاشیه های آن از ظرفیت نخبگانی منطقه استفاده کرد.

 دهشیری اظهار داشت: دستگاه قضا استان برای حفظ حقوق بیت المال جدی است و قطعا با متجاوزان به حریم و بستر رودخانه ها ضمن بررسی دقیق، برخورد خواهد کرد و کوتاه نمی آید.

وی اضافه کرد: آب منطقه ای بداند از حمایت تمام دستگاه های عضو شورای حفظ حقوق بیت المال در آزادسازی حریم و بستر رودخانه ها برخوردار است.

رئیس کل دادگستری استان گفت: مدیرانی که با کوتاهی های خود زمینه ساز این تعرضات بوده اند باید پاسخگو باشند و دستگاه قضا این موضوع را به جد پیگیری می کند.

وی افزود: در این جلسه مقرر شد اداره کل ثبت اسناد و املاک استان و کمیسیون ماده ۹۹ شهرداری ها که در استانداری مستقر است با استعلام از شرکت آب منطقه ای در جریان ساخت و سازهای حریم رودخانه قرار گرفته تا از صدور سند و آراء جریمه در این حوزه جلوگیری شود.

دهشیری تصریح کرد: همچنین مقرر شد بایت رفع تجاوزات به حریم کمیته آزادسازی مستقر در آب منطقه ای با دعوت از نماینده دادستان و فرمانداری با اولویت بندی نسبت به رفع تجاوز و قلع و قم با ظرافت با لحاظ برخی مستحدثات به منظور رفع مخاطرات جانی و مالی در ایم هنگام نذورات جوی اقدام نماید.

وی بر لزوم توجیه افکار عمومی تاکید کرد و اظهار داشت: آزادسازی بستر و حریم رودخانه ها باید به یک مطالبه عمومی تبدیل شود که در این خصوص صدا و سیما و شرکت آب منطقه ای باید جهت اقناع فکری مردم و پیوست رسانه ای با کمترین هزینه در راستای تحقق قوانین در خصوص حریم و بستر رودخانه اقدام کنند.

***

نمایشگاه مجازی پوسترهای عاشورایی در پایگاه اطلاع‌رسانی و صفحه اینستاگرام حوزه هنری یزد راه‌اندازی شد.

مسوول واحد هنرهای تجسمی حوزه هنری یزد گفت: به مناسبت ماه‌های محرم و صفر و ایام عزاداری سید و سالار شهیدان حضرت اباعبدالله الحسین(ع)،نمایشگاه گروهی پوسترهای عاشورایی اثر جمعی از طراحان گرافیک کشور در وب سایت و صفحه اینستاگرام حوزه هنری یزد بارگذاری شد.

حسین دشتی اردکانی با اشاره به شیوع بیماری کرونا و تعطیلی نگارخانه‌ها، برگزاری نمایشگاه‌ مجازی را شیوه‌ای مناسب برای ارتباط هنرمندان با مخاطبان و تداوم برنامه‌های فرهنگی و هنری دانست و افزود: در این نمایشگاه ۲۰ اثر منتخب با مضامین محرم و عاشورا به تماشا گذاشته شده است.

وی هدف از برپایی نمایشگاه را تبلیغ و ترویج فرهنگ دینی و عاشورایی با استفاده از هنر و ابزار هنری عنوان کرد.

مجموعه پوسترهای سوگواره هنر عاشورایی در پایگاه اطلاع‌رسانی حوزه هنری یزد به نشانی https://artyazd.ir و صفحه اینستاگرام instagram.com/artyazd در دسترس علاقه‌مندان قرار دارد.

***

مدیرکل ورزش و جوانان استان یزد از پروژه‌های نیمه تمام و در دست اقدام شهرستان مهریز بازدید کرد.  

مسعود شریعتی از زمین چمن مصنوعی آماده بهره برداری مزویرآباد، سالن در حال احداث خورمیز علیا، زمین چمن مصنوعی بزرگ و استاندارد در حال احداث مجموعه شهید صدوقی و زمین چمن مصنوعی در حال احداث مدوار بازدید کردند.

وی در جریان این بازدیدها بر تسریع در تکمیل این پروژه ها تاکید کرد و گفت: در سال های اخیر اقدامات خوبی در احداث زمین های چمن مصنوعی روستایی صورت گرفته و در سطح استان این زمین چمن های به بهره برداری رسیده است که این آمادگی را داریم تا در صورت همکاری دیگر نهاد ها و خیرین زمین چمن مصنوعی دیگری نیز به صورت مشارکتی اجرا و احداث کنیم.

شریعتی افزود: پروژه‌های نیمه تمام بسیاری را تکمیل و به بهره برداری رساندیم که تمام تلاشمان این است تا با جذب اعتبارات لازم در راستای تکمیل پروژه های نیمه تمام باقی مانده نیز گام برداریم و امیدوارم با همکاری فرمانداری این شهرستان بتوانیم در کوتاهترین زمان ممکن پروژه های ورزشی را به پایان برسانیم تا مزایای آن نصیب جوانان این منطقه شود.

***

مدیرعامل ستاد دیه یزد گفت: محمد جواد مباشر، نیکوکار یزدی با حضور در ستاد دیه ۵۰ میلیون ریال هزینه مراسم سالگرد مادرش مرحومه مغفوره ” حاجیه خاور بقایی سریزدی ” را به آزادی زندانیان جرایم غیر عمد اختصاص داد .

اسلام افشون عصر چهارشنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا افزود: این نیکوکار هدف از اقدام خداپسندانه را خوشنودی خداوند و شادی روح والده خویش اعلام کرد.

وی ادامه داد: به دلیل شیوع کرونا و برای جلوگیری از انتشار این ویروس این خیر  تصمیم گرفت تا هزینه مراسم سالگرد والده خود را به آزادی زندانیان اختصاص دهد.

در سال‌جاری با برگزاری برنامه‌های مختلف و همراهی مردم زمینه آزادی ۱۱۳ زندانی در استان فراهم شد و در سال ۱۳۹۸ نیز برای آزادی ۲۶۰ محکوم مالی جرایم غیرعمدمالی  ۷۳ میلیارد ریال توسط خیران پرداخت شد.

 هم‌اکنون ۲۲۵ زندانی جرایم غیرعمدمالی در زندان های استان بسر می برند که برای آزادی آنها  ۵۹۸ میلیارد ریال نیاز است.

استان یزد چهار ندامتگاه برای نگهداری مددجویان زندانی دارد و حدود چهار هزار نفر در ندامتگاه ها دوره محکومت خود را می گذرانند.

***

کارشناس پیش‌بینی اداره‌کل هواشناسی یزد گفت: از امشب تا پیش از ظهر فردا ( پنجشنبه ۶ شهریورماه ) با فرارفت رطوبت به مناطق جنوبی و ارتفاعات شیرکوه، افزایش ابر و احتمال ضعیف بارش پراکنده باران پیش‌بینی می‌شود.

سید عباس میرحسینی عصر چهارشنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا افزود: طی روزهای جمعه و شنبه افزایش ملایم دما و از عصر شنبه گاهی وزش باد نسبتاً شدید با احتمال گردوخاک و متعاقب آن کاهش دما خواهیم داشت.

وی ادامه داد: طی ۲۴ ساعت گذشت شهر بافق با ۳۶ و سبزدشت این شهرستان با ۱۵ درجه سانتیگراد بالای صفر به ترتیب گرم‌ترین و خنک‌ترین نقاط استان بود.

این کارشناس هواشناسی اظهار کرد: دمای امروز شهر یزد بین ۲۳ تا ۳۳ درجه در نوسان است .

از جمعیت یک میلیون و ۲۰۰ هزار نفری استان حدود  ۶۰۰ هزار نفر در شهر یزد زندگی می‌کنند.

***

سومین دفتر پیشخوان دولت در میبد راه اندازی و با حضور مسوولان فرمانداری شهرستان شروع به کار کرد.

به گزارش ایرنا فرماندار میبد روز چهارشنبه در مراسم افتتاح این دفتر در گفت وگو با ایرنا گفت: با توجه به افزایش مراجعه به دفاتر پیشخوان مجوز راه‌اندازی سومین دفتر در شهرستان برای ارائه خدمات بهتر و سریع و آسان داده‌شد.

حسین فلاح با اشاره به واقع شدن این دفتر در منطقه‌ای مناسب از شهر و همچنین شاغل بودن افرادی کارآزموده و توانمند در آن  افزود : با افتتاح این مرکز از حجم مراجعه مردم به دیگر دفترهای پیشخوان شهر به خصوص در این وضعیت کرونایی کاسته‌می‌شود.

وی انجام خدمات غیر حضوری در این مرکز را نیز یادآور شد.

رییس هیات مدیره سومین دفتر پیشخوان میبد نیز گفت: در این دفتر حدود ۲۰ مورد از ۶۴ خدمتی که ارگانهای دولتی می‌توانند به دفتر پیشخوان واگذار کنند ، فعال است و به مردم ارائه خدمت می‌شود.

ناصر باقری در ادامه به احراز هویت خدمات بورسی از طریق فضای مجازی در این دفتر اشاره کرد.

مرکز شهرستان ۱۰۵هزار نفری میبد در ۵۰ کیلومتری شمال غرب شهر یزد مرکز این استان قرار دارد.  

  ***

رییس جمعیت هلال احمر اردکان گفت:‌ صبح امروز، برخورد یک دستگاه تریلر با پل، یک کشته برجا گذاشت .

جواد کمال آبادی روز چهارشنبه در گفت و گو با ایرنا افزود:  پوشش امدادی حادثه جاده ای امروز توسط نجاتگران هلال احمر اردکان مستقر در پایگاه امامزاده سیدنورالدین احمد انجام گرفت .

وی اضافه کرد: در این حادثه که در کمربندی غربی اردکان اتفاق افتاد عملیات رهاسازی جسد راننده صورت گرفت و علت حادثه در حال بررسی است .

رییس جمعیت هلال احمر اردکان نیز در ادامه با بیان اینکه باتوجه به شیوع ویروس کرونا وکاهش ذخایرخونی ونیاز بیمارستان ها به خون و فرآورده های خونی ؛  از داوطلبان  هلال احمر درخواست کرد درامرخداپسندانه اهدای خون شرکت نموده و در نجات جان بیماران نیازمندسهیم باشند.

مرکز شهرستان ۱۰۵ هزار نفری اردکان در ۶۰ کیلومتری شمال غربی شهر یزد قرار دارد.

***

فرمانده حوزه مقاومت بسیج شهید محلاتی بهاباد از اجرای طرح گشت رضوین دربهاباد خبرداد و گفت : اجرای این طرح به ارتقای سطح امنیت اجتماعی دراین شهرستان کمک میکند .

سروان پاسدار مهدی رضاپور روز چهارشنبه درگفتگو با خبرنگارایرنا دراین رابطه اظهارداشت : طرح گشت رضویون به گونه ای باید اجرا شود که موجبات امید و آرامش مردم و تامین امنیت در محلات را فراهم سازد.

رضاپور با بیان اینکه بسیج در امر خدمت رسانی به مردم از هیچ تلاشی دریغ نمی کند تصریح کرد: کارهایی که در راستای تأمین امنیت ، فقر زدایی، مبارزه با اعتیاد و معضلات فرهنگی، اجتماعی انجام می شود نیازبه حرکتی جمعی دارد که بسیجیان این شهرستان نیز جهادگرانه در این راستا قدم برداشته‌اند.

وی تصریح کرد : تامین امنیت شهرستان بسیار مهم است و بسیج ظرفیت بزرگی است که توان خود را در اختیار تامین امنیت شهرستان قرارداده است.

مرکز شهرستان ۲۰ هزار نفری بهاباد در فاصله ۲۰۰ کیلومتری یزد قراردارد.[ad_2]

Source link

Leave a comment

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.