[ad_1]

به گزارش روابط عمومی پژوهشگاه میراث فرهنگی و گردشگری، رضا نوری شادمهانی با اعلام این خبر گفت: محوطه فیض آباد که در ده کیلومتری شمال شهر نوش آباد در شهرستان آران و بیدگل، در استان اصفهان واقع است در سال ۱۳۹۰ به منظور آموزش درس عملی کاوش‌های باستان شناسی دانشجویان باستان شناسی دانشگاه کاشان در نظر گرفته شد و از سال ۱۳۹۱ تاکنون به مدت ۷ فصل کاوش آموزشی با همکاری استادان گروه باستان شناسی در آن انجام گرفته است.
به گفته این باستان شناس، این محوطه، بقایای شهری از عصر ایلخانی است که ارگ آن به مساحت ۸۰ در ۸۰ مترمربع و شارستانی با وسعت بیش از ۴۰ کیلومتر مربع همچنان باقی است.
نوری شادمهانی با بیان اینکه در فصل هفتم کاوش در این محوطه، بخشی از ورودی شاه نشین ارگ آشکار شد تصریح کرد: این ورودی دارای پلکانی از آجر است که برغم تخریب های انسانی و طبیعی سه پله از آن همچنان پابرجا ست.
او خاطرنشان کرد: ورودی روبه غرب است؛ بنابراین می توان اینگونه نتیجه گرفت که ساختمان شاه نشین از سمت غرب با سایر بخش های ارگ در ارتباط بوده است.
سرپرست هیات باستان شناسی با اشاره به اینکه ترانشه دوم فصل هفتم بر روی ترانشه سال قبل ایجاد شد، هدف از انتخاب مجدد این محل را روشن شدن اینکه آیا در این نقطه از محوطه، زیر لایه های عصر ایلخانی، نهشته های پیشاایلخانی نیز وجود داشته یا خیر، اعلام کرد.
او با خاطرنشان کردن این نکته که البته در لایه های زیرین آثاری چون سازه های حرارتی و بقایایی از کف های کوبیده گلی به دست آمد، تاریخ گذاری آنها را منوط به پژوهش هایی دانست که روی قطعات سفال و یک سکه مسین در حال انجام است.
وی تصریح کرد: یک سکه اکسید شده از جنس مس در داخل سازه حرارتی زیر لایه های ایلخانی به دست آمد که امیدواریم پس از خوانش کتیبه های آن بتوانیم در گاهنگاری لایه های زیرین استفاده کنیم.
به گفته این باستان شناس، همانگونه که مطرح شد بیشتر یافته های فصل هفتم قطعه سفال های فراوانی بود که پس از مستندنگاری، آنها را مورد مطالعه و مقایسه تطبیقی با سایر محوطه های قرون میانی ایران قرار خواهیم داد.
او در پایان با اشاره به اینکه مجوز کاوش در این محوطه توسط پژوهشگاه میراث فرهنگی و گردشگری صادر شده است با قدردانی از همکاری های مستمر محسن جاوری باستان شناس در این پروژه گفت: دانشجویان ورودی ۹۵ گروه باستان شناسی دانشگاه کاشان در این کاوش مشارکت داشتند.

مهمترین اثر کشف شده این فصل از کاوش ها ابریق سفالی به شکل خروس است که احتمال می رود متعلق به دوره سلجوقی باشد و با ابریق سفالی موزه ویکتوریا و آلبرت انگلستان برابری می کند.
محوطه تاریخی فیض آباد از سال ۹۱ برای حفاری آموزشی مناسب تشخیص داده شد و پس از دریافت مجوز پژوهشگاه سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری کشور سالانه به مدت یک فصل مورد کاوش قرار می گیرد.
محوطه تاریخی فیض آباد در شهر نوش آباد از توابع شهرستان آران و بیدگل در سال ۱۳۸۴ در فهرست آثار ملی به ثبت رسیده است.
آران و بیدگل در فاصله ۲۱۵ کیلومتری شمال اصفهان، ۵۰۰ اثر تاریخی، طبیعی و معنوی شناسایی شده دارد که ۱۳۲ مورد در فهرست اثرهای ملی ثبت شدند.

[ad_2]

Source link

Leave a comment

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.