آزمون SAT برای اولین بار در سال ۱۹۲۶ در کشور آمریکا برگزار شد. این آزمون توسط کالج برد آمریکا برگزار می شود که یک انجمن خصوصی  و غیر انتفاعی است.

آزمون SAT به عنوان یک آزمون ورودی برای قبولی در دانشگاه ها است و دانشجویان می توانند با شرکت در این آزمون و کسب نمره قبولی که برای هر دانشگاه متفاوت است، وارد دانشگاه شوند. این آزمون به رشته خاصی محدود نمی شود و برای قبولی در تمامی رشته ها می باشد. آزمون SAT یک آزمون استاندارد و جهانی است که به زبان انگلیسی بوده و ۴ بار در سال و در ماه های اکتبر، دسامبر، مارس و می برگزار می شود. با شرکت در این آزمون می توانید درخواست تحصیلی خود را برای دانشگاه های سراسر دنیا هم چون کشور های آمریکا، ترکیه، کانادا، استرالیا، انگلیس، نروژ و … ارسال کنید. شما می توانید هر چند بار که بخواهید در این آزمون شرکت کنید و نتیجه آزمون قبلی در آزمون بعدی محاسبه نمی شود.

هزینه شرکت در این آزمون برای هر نفر ۱۰۱ دلار می باشد که توسط موسسه کالج برد تعیین شده است. منبع اصلی این آزمون کتاب های موسسه کالج برد است. نتایج آن نیز سه هفته پس از برگزاری آزمون اعلام می شود.

تاریخچه آزمون SAT

همان طور که از نام SAT(Scholastic Aptitude Test) مشخص است، این آزمون نوعی آزمون استعداد تحصیلی به شمار می آید که به سبب استاندارد های بین المللی زیادی که پاس کرده می تواند گزینش خوبی برای کشف و انتخاب استعداد در رشته های مختلف باشد.

SAT در ابتدای شروع کارش به ارتش آمریکا تعلق داشت و آزمون IQ ورودی نیرو های مسلح کشور آمریکا محسوب می شد. اما رفته رفته به دلیل جذابیت کافی برای اولین بار در سال ۱۹۲۶ به عنوان آزمون پذیرش دانشگاه معتبر  شناخته شد. ولی این پایان کار نبود و در سال ۱۹۴۰ SAT توانست به رسمی ترین امتحان ورود به کالج های آمریکا بدل شود و حدود ۳۰۰۰۰۰ نفر از طریق آن اقدام به ادامه تحصیل در دانشگاه های مختلف کنند. با گذشت زمان SAT از آن هم فراتر رفت و در سال ۲۰۱۰ توانست لقب محبوب ترین آزمون در این کشور را به خود اختصاص دهد.

مشاوره رایگان تحصیل در ترکیه

چرا SAT ؟

SAT یک آزمون استاندارد است که با تکیه بر سنجش میزان درک مطلب و توانایی محاسباتی نشان می دهد که چقدر برای ورود به کالج یا دانشگاه آماده اید! در واقع در این آزمون شما کمترین نیاز را به حفظیات خود خواهید داشت و ابزار شما در طول امتحان قوه تحلیل شما می باشد. اما سوالی که اینجا مطرح می شود  این است که چرا باید آزمونی که در آمریکا برگزار می شود تا این اندازه برای ما دارای اهمیت باشد؛ آن هم با این شرایط سخت مهاجرتی به آمریکا؟

نگران نباشید پاسخ شما پیش ماست.SAT در اصل یک آزمون بین المللی است، گرچه توسط آمریکا برگزار می شود و بیش از ۹۰ درصد شرکت کنندگان آن در ایالات متحده هستند‌ اما بسیاری از کشور ها از جمله ترکیه در جهت نزدیک تر کردن سیستم آموزشی خود به آمریکا SAT را همزمان با آمریکا در تاریخ های ۲۴ ژانویه،۱۴ مارس ،۲ می و ۶ ژوئن برگزار می کنند و خبر خوب اینجاست که هریک از دانشگاه های مقصد این آزمون درصد قابل توجهی از ظرفیت کلاس های خود را به دانش جویان غیر بومی اختصاص می دهند و همواره دانش جویان ایرانی در این صحنه بسیار خوش درخشیدند و هرساله بسیاری از آن ها به تحصیل در دانشگاه های انگلیسی زبان معتبر ترکیه می پردازند. همراه ما باشید تا در ادامه مقاله به شرایط ثبت نام و جزئیات بیشتری از آزمون SAT را بررسی کنیم.

 

شرکت کنندگان آزمون SAT توران آکادمی

معرفی منابع SAT

منبع اول : کتاب کالج هیئت کتاب راهنمای رسمی SAT با عنوان “کتاب آبی” یا “The Blue Book”

کتاب آبی کتاب برتر آمادگی آزمون SAT است. این کتاب برای SAT گرداوری شده و استراتژی های این کتاب در حد متوسط می باشد، اما بخش آزمایشات SAT واقعی را در خود دارد.

منبع دوم : بررسی پرینستون، ۱۱ تست تمرین برای SAT و PSAT

زمانی که شما آزمایشات کتاب آبی را پشت سر گذاشتید، تمارین این کتاب بسیار به شما کمک می کند، البته درست است که بعضی از سوالات کمی ساده تر از کتاب آبی هستند اما تمارین موثری در این کتاب وجود دارد.

منبع سوم : مجموع کتاب های Barron’s SAT

استراتژی ها و بسیاری از سوالات و تمارین این آزمون برای شروع آمادگی SAT مفید است.

منبع چهارم : PWN SAT

PWN مجموعه ای از کتاب ها و وبلاگ های مفید (که شامل بسیاری از موارد موجود در کتاب ها) است. PWN توسط یک معلم تدریس می شود و از طریق تماس شخصی و بسیاری از راهنمایی های مفید به قبولی شما در آزمون SAT کمک می کند.

منبع پنجم: آکادمی khan

خان آکادمی یک سازمان خصوصی و مورد حمایت موسسه کالج برد است که بصورت ویدئویی مباحث SAT را توضیح می دهد، منابع خان آکادمی یکی از بهترین منابع SAT است.

منبع ششم : Magoosh.com

یک منبع عالی برای آمادگی آزمون SAT می باشد که درس های ویدیویی را فراهم می کند ، بنابراین قبل از حل سوالات سخت، می توانید از تمام اصول آنها مطلع شوید و پس از آن صدها سوال و تمرین وجود دارد، بعضی از آنها سخت تر از آن چیزی است که حتی روز آزمون خواهید دید. به طور خلاصه، این منبع هم برای تازه کار ها و هم کارشناسان مناسب است.

https://touranpars.com

Leave a comment

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.