خانه / برترین ها / همه چیز درباره مذاکره با آمریکا

همه چیز درباره مذاکره با آمریکا

وبلاگ “دانشجوی بیدار “نوشت

مهمترین موضوع مورد بحث در فضای سیاسی کنونی کشور، مذاکره با آمریکاست. مایه خوشبختی است که در میان فعالین سیاسی کشور اجماع نسبتا” کاملی بر سر اقدامات تعاملی دولت در نیویورک وجود دارد. به استثنای تماس تلفنی روحانی – اوباما، که آنهم از اساس توسط منتقدین زیر سوال نرفت، بلکه زمان انجام این کار به باد انتقاد گرفته شد. منتقدین عقیده دارند که باید در مقابل این تماس تلفنی امتیازاتی دریافت می کردیم.

بنده در این مطلب، آنچه را از چند و چون خوب و بد بودن مذاکره دریافت کرده ام، به طور مختصر و مفید بیان می دارم.

شاید اولین مزیت اقدامات اخیر دولت، بهبود وجهه حکومت در نظر بخشهایی از مردم باشد. برای آنهایی که تاکنون تصور می کردند که مشکلات اقتصادی و… ما ناشی از عدم رابطه با آمریکاست و مقصر این ارتباط نداشتن را نیز حکومت جمهوری اسلامی می دانستند، دیگر دلیلی وجود ندارد که بخواهند از این بابت حکومت را سرزنش کنند. این تبرئه شدن، به خودی خود یک پیروزیست.

از سوی دیگر آمریکایی ها فکر می کنند تحریمها باعث شده ایران پای میز مذاکره بیاید. این تفکر، توهین به ایران است. حتی اگر تحریمها عامل نشاندن ایران پای میز مذاکره باشد، باز هم از این رهگذر چیزی نصیب آمریکایی ها نمیشود. حداقلش این است که دیگر نمی توانند افکار عمومی غرب را بفریبند و ایران را عامل شکست گفتگوها معرفی کنند.

ظاهرا” درخواست مکالمه از روحانی بوده ولی گیرنده تماس اوباما بوده است. پس با این حساب نه روحانی دروغ گفته و نه رایس.

اگر بنا باشد دیدگاه تندروهای آمریکایی در عرصه عمل پیاده شود، توافق هرگز حاصل نخواهد شد. چراکه آنها هیچگاه حاضر نیستند از تحریمها و گزینه نظامی روی میز کوتاه بیایند. هنر روحانی و ظریف این است که افکار عمومی غرب را به سمتی هدایت کنند که بفهمند ایران هیچگونه قصدی برای ساخت بمب اتمی ندارد. مزیت دیگر مذاکره آن است که  بدلیل عدم حکمرمایی مدیریت واحد بر ایالات متحده،  اختلاف بین گروههای تندور و معتدل آمریکایی بر سر نحوه ارتباط با ایران بیشتر خواهد شد و این شکاف قطعا” به ضرر جبهه دشمن است.

نفس مکالمه برای آمریکایی ها یک پیروزی بود. روشن ترین دلیل برای این ادعا آن است که آمریکایی ها در سالیان اخیر در به در دنبال مذاکره بودند و از هر فرصتی برای دست دادن و عکس گرفتن با مقامات ایرانی استفاده میکردند.

یک مزیت دم دستی و ابتدایی این مذاکرات آن است که برخی از تحریمهای مرتبط با محیط زیست، امور ورزشی و مسائلی از این قبیل که در اولویت نیستند، لغو شده است یا در حال لغو است.

دلیل دیگری که آمریکا را مجبور می کند قدری کوتاه بیاید این است که قبلا” به واسطه سیاست تهاجمی دولت احمدی نژاد بهانه ای برای قلدری داشت، اما اکنون اگر بخواهد به همان روش سابق خود در تعامل با ایران ادامه دهد، بر ایرانیان خوشبین به مذاکره معلوم میشود که اظهارات مسئولین آمریکایی در تمجید از ایران و ایرانیان چاخانی بیش نبوده است.

گرچه علی هر تصمیمی بگیرد همان حق است.اما به زور نمی توان ملتی را به جنگ با ملتی دیگر واداشت. پیام مردم در انتخابات ۲۴ خرداد این بود که ما دنبال روش معتدلتری برای تعامل با آمریکا هستیم. رهبر انقلاب این پیام را به خوبی درک کرد و مصلحت ایجاب میکرد و میکند که به منتخبان ملت فرصت دهد بخت خود را بیازمایند. در واقع ” نرمش  قهرمانانه” مصداق دیگری از سیاست ورزی زیرکانه آیت الله خامنه ای است که فضا را برای اقدامات تابوشکنانه ظریف و روحانی مساعد کرد.

 

پاسخ بدهید

ایمیلتان منتشر نمیشوذفیلدهای الزامی علامت دار شده اند *

*

شما می‌توانید از این دستورات HTML استفاده کنید: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

رفتن به بالا