خانه / اجتماعی / تو ساکن ولنجکی…

تو ساکن ولنجکی…

“ وبلاگ من انقلابی ام” نوشت

آنقدر از این و آن کلمه ی ممنوع و خط قرمز را شنیده ام که با وجود زبان سرخم می ترسم اسم جناب مستطابتان را ببرم. قدغن کرده اند…اصلا هرچه آقایان پاچه خوار بگویند؛ تو ساکن ولنجکی توی خوشکلا تکی… خوب شد؟!

زیاد مزاحم نمی شوم. قدری حرف های حلبی آباد زده دارم. حرف هایی به قدمت ۳۵ سال، که آنقدر سانسور شده اند که شاذ و بدیع به نظر می رسند. جناب مستطاب ولنجک نشین؛ بنده ی پایین شهری پاپتی به نمایندگی از مردم حلبی آباد نشین اطرافم حرف هایی دارم. می دانم وقتی نظام، جمهوری ست بنده به اندازه ی کوپنم حق اظهار نظر دارم. راستش کسی در هنگام رأی گیری از من نپرسید کم سوادم یا نه؟ فقط پرسیدند سواد داری اسم کسی که به او می خواهی رای بدهی را بنویسی یا نه؟ من رای ندادم به امید شکم. رای ندادم برای بیش و کم. رای ندادم به پشت خم. رای دادم چون امامم تکلیف کرده بود. همان طور که دیروز به پدرم تکلیف کرد و او رفت میدان مین. همان طوری که امامم گفت: «ثروت اندوزی هرچند حلال بر مسئولین جمهوری اسلامی حرام است» من مطالبه ی رفاه ندارم. آن قدر کرامت و عزت نفس دارم که برای یارانه گردن کج نکنم؛ البته وضع مالیم خوب نیست؛ اما شرمنده ام. عمرا بگویم که بدبختم و عزت نفسم را با تراول معامله کنم. یارانه را بدهید به همان اشراف زاده ها که در اطراف محله تان ویراژ می دهند؛ تا پولش را دود کنند و دودش را ما بخوریم و این گونه سهممان را از یارانه دریافت کنیم. ترجیح می دهم روز ۲۰ فروردین در برنامه ی روز ملی فناوری هسته ای شرکت کنم تا در صف ثبت نام یارانه بایستم. هرچند؛ اشراف زاده ها؛ همان ها که هم یارانه می گیرند و هم میراث پدرم را می خورند؛ به من بگویند یارانه بگیر بدبختِ محتاج. بگذار بگویند. روزهایی که پدرم از خاکمان دفاع می کرد؛ پدرشان در خاک فرانسه، داشت بونجوق موسیو می گفت و قهوه اسپرسو کوفت می کرد. بعد که جنگ تمام شد؛ آمدند و غنیمت خوار شدند. همان ها که در شانزالیزه دنبال سوراخ موش می گشتند؛ از خاطرات نوفل لوشاتو گفتند؛ یقه بستند و یک شبه جانباز شدند. با سهمیه آمدند دانشگاه و به ما گفتند سهمیه ای. روزگار چرخ خورد؛ به این صورت که ما رفتیم پایین تر و آنها بازهم بالاتر. شعار دادند که آزادی، اصلاحات، درود بر سه سید فاطمی… وقت نفاق به پایان رسیده بود؛ دیگر نمی شد ظاهرسازی کرد. حرف های حلبی آباد زده به نمای ویلاهای زعفرانیه نمی آمد. باید مانور تجمل تکمیل می شد. آن قدر مال حرام به دندانشان مزه کرده بود که حاضر نبودند به نظر هیچ کس احترام بگذارند؛ و با سطل آشغال تصمیم به وتوی رای من گرفتند. حس می کنم کوپنم در آستانه ی تمام شدن است. جناب مستطاب من از حق خودم گذشتم؛ اما چگونه می توانم از حق مردم شهرم بگذرم؟ مردم سرزمین من شایسته ی بهترینها هستند و من نمی توان سرکوب شدن کرامت نفسشان را ببینم. من نمی توانم شرمندگی پدری را برای خرج تحصیل دخترش ببینم. من نمی توانم گرسنگی مادری را برای سیر خوابیدن بچه هایش ببینم. حضرت استاد؛ پالس این سبک یارانه دادن شما؛ پالس تحدید نسل است؛ چرا که فقط به ناظر به درآمد است و نه هزینه. جناب مستطاب من نمی توانم ببینم الگوی شهرسازی مملکتم؛ الگوی منهتن هارلم باشد. به خدا مولا ویلا نداشت. مگر نه این است که هیچ کاخی بنا نمی شود مگر آنکه کوخی کنارش ویران شود.

جناب مستطاب به داد مردم برسید…

 میرمهدی اسدی

پاسخ بدهید

ایمیلتان منتشر نمیشوذفیلدهای الزامی علامت دار شده اند *

*

شما می‌توانید از این دستورات HTML استفاده کنید: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

رفتن به بالا