خانه / گفتگو با وبلاگ نویسان / گفتگو با روحانی، معلم و شاعر موفق شیرازی

گفتگو با روحانی، معلم و شاعر موفق شیرازی

وبلاگ بهار نارنج به مناسبت فرا رسیدن هفته معلم به سراغ یکی از معلمان موفق و شاعر شیرازی با سابقه ۲۸ سال تدریس رفته و گفتگویی با ایشان انجام داده است که در ادامه می توانید متن کامل این مصاحبه را مشاهده کنید.

با سلام و تبریک هفته بزرگداشت مقام معلم لطفاً خودتان را برای خوانندگان معرفی کنید.

باسلام و تشکر از بذل محبتی که فرمودید عبدالحمید روحانی هستم متولد ۱۳۴۵درشیراز که تا پایان مقطع کارشناسی در شیراز و خانه پدری زندگی کردم و با استخدام در آموزش وپرورش به شهرستان کوار آمده و پس از تشکیل زندگی در همانجا ماندگار و به فعالیتهای فرهنگی واجتماعی مشغول شدم اگر چه عضویت در شورای بخش و مسئولیت شورای حل اختلاف شهر کوار راهم در کارنامه ام دارم اما عمده فعالیت و علاقه اینجانب در زمینه کارهای فرهنگی بوده و هم اکنون نیز دبیر انجمن ادبی شهرستان کوار می باشم.

در چه سالی وارد مجموعه آموزش و پرورش شدید و در حال حاضر در کدام بخش مشغول بکار هستید؟

درسال ۱۳۶۸بطور رسمی کار خود را آغاز و هم اکنون در بیست وهشتمین سال خدمتم معاون پرورشی دبیرستان باقرالعلوم کوار هستم.

دلیل شما برای انتخاب شغل معلمی چه بود؟ آیا فکر می‌کردید یک روز معلم شوید؟

دلیل بنده علاقه ای که به کارتعلیم و تربیت داشتم به ویژه درامور پرورشی که متناسب با استعدادهایم بود وچون اعضای خانواده ما به جز یک نفر همگی فرهنگی بودند بله این پیش بینی را داشتم و اگر زمان هم برگردد بازهم شغل فرهنگی را انتخاب خواهم کرد.

از سابقه تدریس خود بگویید؟بهترین خاطره‌ای که در دوران تدریس داشته‌اید، چه بوده است؟

چون در مدت ۲۸سال خدمتم از تدریس دور نبودم می توان بگویم ۲۸سال سابقه تدریس دارم و بهترین خاطره دوران تدریسم یکی سال اول خدمتم بود که ۲۳سال بیشتر نداشتم و اختلاف سن بنده با بعضی دانش آموزانم که۱۵ ساله بودند فقط ۸سال بود و دیگری امسال که بعضی از شاگردانم با هم همکار هستیم.

نظر شما درباره‌ی دادن هدیه از طرف شاگردان به معلمان چیست؟

به نظر بنده بهترین هدیه ی دانش آموز به معلم همان تلاش اوست که زحمات معلم را به ثمر می نشاند. بنده هیچگاه با هدیه ی مادی به معلم موافق نبودم زیرا اولا عده ای از دانش آموزان که وضع مناسبی ندارند از قافله عقب افتاده احساس سرشکستگی می کنند وثانیا طبع بالای معلم اجازه نمی دهد خود را مدیون هدیه ای کند که تاثیر زیادی در زندگی او ندارد. بهترین هدیه برای من وقتی است که دکتر یا مهندسی من را صدا بزند و بگوید من شاگرد شما بودم.

به کدامیک از معلمان دوران تحصیل تان علاقه‌مند بوده‌اید؟ ایشان چه خصوصیاتی داشتند؟

تمام معلمین بنده خوب بودند اما برای نمونه میتوانم از آقای اشتیاقی دبیر دوران راهنماییم نام ببرم که بازنشسته هستند وخصوصیت ایشان اینکه هر مطلبی را که می خواستند به ما یاد دهند خاطره وداستانی برای آن ذکر می کردند، ایشان دبیر ادبیات فارسی واصالتا نی ریزی بودند سال گذشته بطور اتفاقی در مسجد کوی زهرا ایشان رادیدم وعرض ادب کردم.

به نظر شما، یک معلم و یک دانش آموز خوب چه ویژگی هایی باید داشته باشد؟

معلم باید به کار خود علاقه مند باشد، صبور باشد، اهل مطالعه باشد، الگو باشد، باطنی صادق وظاهری آراسته داشته باشد و اگر فعالیتهای دیگری هم دارد هیچکدام را برکار اصلی خود یعنی معلمی ترجیح ندهد ودانش آموز هم باید قدر دان معلم باشد واز فرصت حضور او حداکثر استفاده راببرد وبه او احترام بگذارد.

از اهمیت حضور در فضای مجازی بگویید؟ از چه زمان احساس کردید که باید بعنوان یک فرهنگی در این عرصه حضور فعال داشته باشید؟

امروز بسیاری از آموخته های ما از طریق فضای مجازی اتفاق می افتد و فرصتهای زیادی از مردم وخصوصا جوانها در قضای مجازی می گذرد و دشمن هم این را فهمیده وخوراک خود را از همین طریق به میدان می آورد البته بنده در گذشته نیز فضای مجازی را دنبال می کردم اما حضور خودم به سال ۱۳۸۸ برمی گردد که با توجه به حساسیت آن سال نظرات و اشعار خود را وارد فضای مجازی می نمودم و هر ماه بر حجم آن افزوده می شد از اولین پایگاههایی که در خصوص انتشار اشعار اینجانب همکاری نمودند پایگاههای خبری و تحلیلی بهار کوار،کوار نیوز بود که همگی در حوزه کوار بود و بعد از آن پایگاههای استانی همچون شیرازه و کلام فارس نیز در خدمتشان بوده ایم.

بیشترین اشعاری که از شما در سایت ها منتشر شده در چه حوزه‌ای است؟

اشعار اینجانب بیشتر مناسبتی هستند یعنی به موضوع روز ارتباط دارند وبیشتر اجتماعی هستند واز این جهت اشعار طنز با عناوین سبد کالا و یارانه نگیرید در بین آنها دیده می شوند البته اشعار دینی هم دارم که عرض ارادتی به معصومین علیهم السلام است.

بجز شاعری در چه زمینه ی هنری دیگری فعالیت دارید؟

البته نمی توانم آن را هنر بنامم اما در زمینه صوت قرآن و مداحی اهل بیت علیم السلام نیز بهره ی کمی دارم وگاهی نیز به عنوان مجری همایشها دعوت می شوم.

به نظر شما تعلیم سخت تر است یا تربیت؟

البته هرکدام سختی خاص خود را دارد اما تربیت فرایندی پیچیده تر است و هر دو وقتی به ثمر می رسد سختی هایش جبران می گردد

آیا در طول تدریس روزهایی بوده که حوصله درس دادن به دانش آموزان را نداشته باشید؟

چون به کارم علاقه مند بوده ام به ندرت پیش می آمده و اگر به واسطه یک اتفاق آنی فکرم مشغول بوده سعی کردم ساعت تدریسم را جابجا کنم.

دربرابر سوالات گوناگون و عجیب دانش آموزان چه برخوردی دارید؟

سوال را دقیق میشنوم اگر پاسخش را بدانم برای فعال کردن کلاس از دانش آموزان می پرسم چه کسی می تواند جواب دهد و اگر کسی نتوانست جواب می دهم و اگر کسی جواب داد تشویقش می کنم و اگر خودم نتوانستم به دانش آموزان می گویم تحقیق میکنم جواب می دهم.

آیا تاکنون از شیطنت‌های دانش‌آموزان عصبانی شده‌اید؟عکس‌العمل شما با این دانش‌آموزان چه بوده است؟

البته بنده به تقاضای کارم همیشه سرکلاس نیستم اما اگر هم عصبانی بشوم با اهرم نمره و یا محرومیت از تشویق با اوبرخورد میکنم

به نظر شما چگونه می توان یک دانش آموز ضعیف را تشویق و در او ایجاد انگیزه کرد؟

باید علت ضعف اورابررسی کرد گاهی احساس کمبود شخصیت دارد وگاهی به لحاظ فیزیولوژیکی مشکل دارد روشها فرق می کند اما بهترین تشویق دادن مسئولیت به دانش آموزاست تا احساس عزت کند.

بعنوان یک فرهنگی با تجربه آنهم در آستانه روز معلم به معلمان جوانتر و کم تجربه تر چه توصیه ایی دارید تا راهگشای انان در این مسیر خطیر باشد؟

توصیه بنده این است که در برابر شداید و سختیهای کار وکمبودها صبور باشند و هر وقت سر کلاس می روند تمام مشکلات را بیرون بگذارند و با روحیه ای شاد وارد کلاس شوند وبدانند که مشکلات هم به تدریج حل می شود و هیچگاه در حضور دانش آموزان و دیگران از معلم بودن خود ابراز پشیمانی نکنند و همیشه بدانند که یک الگو برای دانش آموزان خود هستند

خاطره ای از روز معلم؟

یکی از خاطرات خوب من مربوط به ده سال قبل میباشد که دانش آموزان تصمیم گرفتند یک روز قبل کلاس را مهیا وتزیین نموده وبا شاخه گل به معلمشان تبریک بگویند در میان دانش آموزان یک نفر غائب بود وقتی سوال کردم گفتند تصادف کرده و مجروح شده فردای آن روز که روز معلم بود به عیادتش رفتم واین لطف خدا بود.

یک بیت شعر به انتخاب خودتان برای سخن پایانی بفرمایید؟

همه را دیدم وروی تو ندیدم یک عمر           نکند آرزویم را به قیامت ببرم(اللهم عجل لولیک الفرج)

 

 

 

 

یک نظر

 1. عبدالحمید روحانی

  نکته ای بشنو زمین بس درد دلها میکند/از مرام عده ای اینگونه شکوا میکند
  گرکه شیراز است مهد دین و علم واجتهاد/پس چرا این بد حجابی سخت غوغا میکند
  عده ای از بدحجابی رفته رفته بی حجاب/ توی ماشین روزروشن روسری وا میکند
  پس چه ارگانی به داد دین ومردم میرسد/پس چه کس پی گیری این فعل بی جا میکند
  ای عزیزان ای بزرگان ،مومنان تکلیف چیست/بعضی از پاساژها یاد ازاروپا میکند
  عده ای گویند این یک معضل فرهنگی است/عده ای دیگر براین اندیشه دعوا میکند
  ما به خود مشغول و دشمن آمده در خانه ها/اینچنین دجالواره فتنه برپا میکند
  گرچه هستند خواهرانی با حجاب وبا عفاف/اعتکاف وذکرشان در عرش نجوا میکند
  یا که مردانی که بوی بدر وخیبر میدهند/نور سیماشان حکایت ازمسیحا میکند
  لیک مستورند آنها یا که مشغول خدا/یا که از این دردهها مرگ آرزوها میکند
  پس کجا رفتند آن سنگرنشینان دلیر/ واژه ی رزمنده را دیگر که معنا میکند
  باکری ها کاظمی ها همت وصیادها/یا که زین الدین که یادش دل مداوا میکند
  جملگی رفتند و در نزد خدایند یرزقون/هر که در این راه باشد دیده دریا میکند.
  عبدالحمید روحانی

پاسخ بدهید

ایمیلتان منتشر نمیشوذفیلدهای الزامی علامت دار شده اند *

*

شما می‌توانید از این دستورات HTML استفاده کنید: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

رفتن به بالا