خانه / اسلایدر / گذری بر تحولات سال ۹۳ در فارس، کشور و منطقه

گذری بر تحولات سال ۹۳ در فارس، کشور و منطقه

وبلاگ انجمنی نوشت: بر آن شدیم تا در آخرین روزهای سال ۹۳ ، گذری داشته باشیم بر احوالات سالی که در آغازین لحظاتش، امام خامنه ای آن را سال ” اقتصاد و فرهنگ با  عزم ملی و مدیریت جهادی“ خواندند.

سال ۹۳ نیز همچون سالیان پیش از آن، دارای فراز و فرودهایی بود.

کسانی در آن، دار فانی را وداع گفتند و کسانی پا به دنیای فانی نهادند و البته کسانی نیز بودند که در این صحنه گیتی، شربت عند ربهم یرزقون را سرکشیدند و رقص خون کردند تا به حیات طبیه دست یابند. آری شاید بتوان گفت در این میان، استان فارس نیز از وجود چنین مردانی کم برخوردار نشد. هنوز بهار پایان نیافته بود، که سرداری از دیار فارس که روزگاری سلاح بر دوش داشت تا از میهنش دفاع نماید و روزگاری سردار فرهنگی و خادم خانواده های شهدای این استان بود، بار دیگر لباس رزم پوشید تا در کنار مدافعان حرم، جهادی دیگر کند که باب شهادت به روی مردان خدا بسته نیست . این شد که با مجاهدان راه خدا همراه شد تا به مستضعفینی که خانه هاشان توسط مزدوران صهیونیست تخریب گردیده بود، یاری برساند. اما دشمنان دین خدا، او را به ضرب کینه به شهادت رساندند و سر از تنش جدا کردند و چونان مولایش حسین، رأسش را شهر به شهر چرخاندند.

آری، سردار رشید اسلام، عبدا… اسکندری، همان شهید بزرگواری بود که می توان او را بزرگ مجاهد فارسی در سال ۹۳ لقب داد.

هرچند در این سال شهدایی دیگر در دفاع از حریم ولایت، جان خویش را تقدیم آستان جانان نمودند. و در این آخرین روزهای سال ۹۳ ، استان فارس، سرداری دیگر را در دفاع از حریم ولایت تقدیم نمود.

از این مسایل که بگذریم، فارس در سال ۹۳ شاهد تغییرات بسیار گسترده ای در عرصه مدیریت کلان استانی، شهرستانی و حتی بخش ها بود . در این میان خب تغییر برخی از مدیران، با حاشیه های بسیار همراه شد . که شاید بتوان گفت بیشترین حاشیه ها در تغییر مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان فارس بود.

تغییری که پس از چند ماه کش و قوس بالاخره صورت پذیرفت.

اما سال ۹۳ را پس از سال شهادت تعدادی از مجاهدان راه خدا بودن، و سال تغییرات گسترده مدیریتی دانستن، میتوان سالی پر از حاشیه های فرهنگی و اقتصادی دانست.

البته بهتر است بگوییم که حاشیه های فرهنگی این سال از تمام حواشی مهم تر و سنگین تر بود.

سالی که شاید نیمی از آن در سکوت هنری و فرهنگی و صدالبته حاشیه های زیاد تغییر مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی فارس گذشت، اما از همان روزهای ابتدایی تغییر مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی، حاشیه ها نیز به کلیت برنامه های فرهنگی و هنری کشیده شد . از برگزاری گذر هنر و سپس گذر عاشورا تا باز شدن این گذر برای تردد وسایل نقیله…

فرهنگ و هنری که در هفته های پایانی با” سال ۹۴ فارس پایتخت شعر و موسیقی کشور “ خواندن مدیرکل ارشاد، دوباره سر و صداهایی زیادی به پا کرد.

اما در عرصه اقتصادی، باید بگویم که هرچند کارهای بزرگی در این عرصه صورت پذیرفت، اما برملا شدن فسادهای اقتصادی و حواشی مربوط به آن بیشتر از بقیه اخبار اقتصادی مورد توجه مردم و رسانه ها قرار گرفت.

در این سال، میتوان سپاه فجر را پیش رو در عرصه جهاد اقتصادی لقب داد. سپاه فجر فارس، با ورود و حمایت همه جانبه از اشتغال زایی نشان داد که مدیریت جهادی را در عرصه اقتصادی بسیار خوب انجام داده است . سپاه و بسیج در این سال با حمایت ها خاص خود از اشتغال زایی جوانان در ایجاد اشتغال و اشتغالزایی نقش بسیار مهمی را بازی کرد تا همچنان که در طول دوران دفاع مقدس، در عرصه های نظامی خوش درخشیده است، در عرصه اقتصادی نیز با ایجاد اشتغالزایی مولد، بار دیگر پیشرو بودن خود را در اجرای منویات رهبری به نمایش بگذارد.

اما سال ۹۳ ، فارس پس از سه مورد یاد شده، در یک چیز دیگر هم دائم بر تیتر یک یا دو رسانه ها می نشست. آری، آن هم چیزی نبود جز ایجاد حواشی بسیار در عرصه سیاست داخلی. شاید در این میان دو مورد از دیگران بیش از بقیه سر و صدا کرد . یکی سخنان حجت الاسلام هادی غفاری در روز دانشجو و دیگری سفر دکتر علی مطهری در همین هفته اخیر به شیراز که با حاشیه های زیادی همراه بودند و هنوز تمام نشده اند . البته فارس و به خصوص شیراز همیشه یکی از شهرهای مهم سیاسی و دارای حواشی سیاسی و فرهنگی کشور بوده است.

از فارس که بگذریم، در اخبار کشوری دائم به این مسئله برخورد میکنیم که دولت با تمام وجود، به دنبال آن بود تا شاخ غول تورم و تحریم را بشکند . از فعالیت هایی که در زمینه های مختلف اشتغالی و پولی انجام داد تا عرصه رسانه ای، همه به دنبال آن بودند تا کاری کنند . ما که نمیدانیم اما خود دولتیها در پایان ماه یازدهم اعلام کردند که بالاخره موفق شدند شاخ این غول را بشکنند و در نهایت تورم در بهمن ماه صفر شد.

البته از آن جایی که دولت محترم بیشتر مقید به آن بودند که تورم با برداشته شدن تحریمها رابطه مستقیمی دارد، در طول سال ۹۳ تمام زور خود را در بازوی دیپلماسی خارجی نهاد و زور بازوی دیپلماسی خارجی را بر روی مذاکرات هسته ای گذاشت تا بتواند تحریمها را بشکند. اما تاکنون، تنها ماحصل مذاکرات همان توافق ژنو سال گذشته است و لاغیر. البته در حالی که دولت پای میز مذاکرات رفع تمام تحریم ها را با توافق هسته ای مسجل میدید، بارها و بارها مسئولان امریکایی و اروپایی اعلام کردند که تمام تحریمها با توافق هسته ای از میان برداشته نخواهند شد. و دوباره پرونده های حقوق بشر و …را در سازمان ملل برای ملت ما باز خواهند گشود.

از جمله فعالیتهای فرهنگی که در سال ۹۳ به شکل هماهنگ صورت گرفت، مساله بخشش بود. به طوری که فقط در یک ماه اخیر آن هم در کازرون خودمان، سه قاتل توسط خانواده مقتول بخشیده شدند . اما باید مواظب بود که دستگاه قضا نباید اجازه دهد که قاتلان و محکومان با بخشیده شدن توسط خانواده های شاکیان، به سادگی به جامعه برگردند، چرا که این امر خاطیان را در اجرای خلافشان جریی تر خواهد نمود.

در عرصه ورزشی نیز البته سال، سال والیبال بود.

و اما در پایان اشاره ای هم به جنگ دشمنان دین در داخل با اصل امر به معروف و نهی از منکر و سوءاستفاده از داستان اسیدپاشی در اصفهان داشته باشیم. جنگی که درست در زمانی کلید خورد که طرح حمایت از آمران به معروف و ناهیان از منکر، که با شهادت طلبه شهید علی خلیلی جامعه را به شوک فرو برده و نیاز جامعه بود، در مجلس طرح شد. بی شک میتوان گفت که عاملان این اسیدپاشی مزدوران صهیونیستی بودند که قصد داشتند تا اسلام را درون مرزهای

ما ناکام گذارند؛ زیرا در آن سوی مرزها، نیروهای مسلمان و پیرو ولایت فقیه، در جبهه های مختلف مزدورانشان را زمینگیر کرده بودند . از انتخابات ریاست جمهوری افغانستان تا نخست وزیری عراق. و همین امر هم شاید باعث شد تا پای داعش در نیمه خرداد امسال به خاک عراق باز شود. اما این بار خون های شهدا به مدد آمدند تا فتنه های این صهیونیست های مسلمان نما را به هر سختی که هست شکست دهند.

از هر چه بگذریم از راهپیمایی میلیونی اربعین و شکوه و عظمت بی بدیلی آن نمی توان گذشت که داستان آن را مجال این مقال نیست.

پاسخ بدهید

ایمیلتان منتشر نمیشوذفیلدهای الزامی علامت دار شده اند *

*

شما می‌توانید از این دستورات HTML استفاده کنید: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

رفتن به بالا